Βιωματικό Σεμινάριο στο ΚΘΒΕ

Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024  μαθητές/τριες  της Γ γυμνασίου, στο πλαίσιο του μαθήματος δραματικής ποίησης Ελένη του Ευριπίδη παρακολούθησαν στη θεσσαλονίκη θεατρικό βιωματικό σεμινάριο. Η διδακτική επίσκεψη είχε ως στόχο να ενισχύσει τις γνώσεις των μαθητών μαθητριών σχετικά με το αρχαίο δράμα  αλλά και να ωθήσει τα παιδιά να νιώσουν και να εκφράσουν το συναίσθημά τους. Συγκεκριμένα  έπαιξαν παιχνίδια με μια κάτοψη του αρχαίου θεάτρου, πραγματοποίησαν βιωματικές ασκήσεις σχετικά με αρχαίες τραγωδίες και δραματοποιήσουν κάποιες σκηνές από αυτές, όπως ζητήθηκε από τις θεατροπαιδαγωγούς που οργάνωσαν και διεύθυναν την δράση.   Επίσης  ξεναγήθηκαν και στη μόνιμη έκθεση θεατρικών κοστουμιών από παλαιότερες θεατρικές παραστάσεις του Κρατικού θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Οι μαθητές/ τριες χάρηκαν πολύ την όλη διαδικασία και μετείχαν με ενθουσιασμό στις ασκήσεις.  Τέλος η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με ανάβαση στον Λευκό Πύργο, που μας αποζημίωσε με την καταπληκτική θέα της παραλίας και κατόπιν αυτού  ένα γρήγορο γεύμα.