Επίσκεψη της χορωδίας στην Ιερά Μητρόπολη

Τη Δευτέρα 3/2/2020 , οι μαθητές της χορωδίας του σχολείου μας με συνοδούς τις καθηγήτριες Δημόκα Ειρήνη και Παπαγεωργίου Αναστασία, επισκέφθηκαν το Πνευματικό Κέντρο της Ι. Μητρόπολής μας , ο “Αγιος Φώτιος”. Εκεί καταξιωμένοι εκπαιδευτικοί και μουσικοί τους μίλησαν για την Παραδοσιακή μας μουσική παρουσιάζοντας μουσικά όργανα τα οποία ανάγονται σε πολύ παλιά χρόνια. Η παρουσίαση ήταν ιδιαίτερα αξιόλογη καθώς έφερε τα παιδιά σε μια πρώτη επαφή με την μουσική μας παράδοση. Έγινε επίσης, επίδειξη τεχνικών προετοιμασίας της φωνής για χορωδία στην οποία συμμετείχαν τα ίδια τα παιδιά.  Στο τέλος, εκπαιδευτικοί και μαθητές κεράστηκαν από τους υπεύθυνους που μας φιλοξένησαν.
Θερμά συγχαρητήρια εκ μέρους της Διευθύντριας και του Συλλόγου Διδασκόντων για την άρτια διοργάνωση και πραγματοποίηση αυτού του προγράμματος στους εμπνευστές του, στους μουσικούς και εκπαιδευτικούς που το παρουσίασαν, καθώς και στην Ιερά Μητρόπολη για τη μεριμνά της απέναντι στη νεολαία μας και τον πολιτισμό.

[Best_Wordpress_Gallery id=”37″ gal_title=”ΑΓΙΟΣ ΦΩΤΙΟΣ”]