Εκπαιδευτική δράση για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αλλά κυρίως πολύ χρήσιμη διαδικτυακή εκπαιδευτική δράση για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό υλοποιήθηκε στο σχολείο μας  τη Δευτέρα 8/3 με πρωτοβουλία του Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία κ. Αθ. Χαρίση για τα γυμνάσια παιδαγωγικής ευθύνης του και σε συνεργασία με το Κ.Ε.ΣΥ. Πιερίας. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις εισηγήσεις του κ. Χαρίση και της κ. Μ. Γεωργαντοπούλου, εκπαιδευτικού του Κ.Ε.Σ.Υ. Πιερίας με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό και στη συνέχεια τους δόθηκε η δυνατότητα να θέσουν ερωτήματα και να επιλύσουν απορίες σχετικά με το θέμα. Τη δράση χαιρέτησε ο Οργανωτικός Συντονιστής του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κ. Μακεδονίας κ. Ν. Γραίκος, τονίζοντας το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. για τον άξονα της Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό. Τέτοιες πρωτοβουλίες αποτελούν εφόδια για τον κάθε μαθητή και μαθήτρια και ενισχύουν τον ολιστικό χαρακτήρα της εκπαίδευσης σήμερα. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!