Ενημερωτική συνάντηση για τη νέα σχολική χρονιά

Το απόγευμα της Τετάρτης 26 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας η καθιερωμένη ετήσια ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών. Τη φετινή χρονιά η συνάντηση αποδείχθηκε πολύ ουσιαστική για την καλή λειτουργία όχι μόνο της σχολικής μονάδας αλλά και της ευρύτερης σχολικής κοινότητας που περιλαμβάνει την τόσο σημαντική σχέση του σχολείου με τους γονείς.

Η ανταπόκριση των γονέων ήταν μεγάλη και οι γονείς είχαν την ευκαιρία στην κατάμεστη αίθουσα να ενημερωθούν αρχικά από τη Διευθύντρια κ. Σοφία Σκούμπα ? Πατσαρίκα για τους κανονισμούς του σχολείου, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των μαθητών, τον προγραμματισμό για τη νέα σχολική χρονιά, καθώς επίσης, και να λύσουν τυχόν απορίες στον γόνιμο διάλογο που ακολούθησε. Στη συνέχεια, οι καθηγητές του σχολείου ενημέρωσαν τους γονείς για τον τρόπο που γίνεται το μάθημα, ο καθένας σύμφωνα με την ειδικότητά του, αλλά και για τα κριτήρια αξιολόγησης των μαθητών. Τέλος, το λόγο πήρε η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Μελίνα Κορομήλη η οποία τόνισε, μεταξύ άλλων, την άριστη συνεργασία του Συλλόγου με την Διευθύντρια και το Σύλλογο Διδασκόντων η οποία αποτελεί άλλωστε και τη βάση για μία καλά οργανωμένη και λειτουργική σχολική κοινότητα που αποβλέπει στην πρόοδο των παιδιών.