Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Το σχολείο μας  , μαζί με το 1ο και το 9ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης , συμμετέχει στο κοινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο και από το Γυμνάσιο στο Λύκειο του 3ου  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Λόγω ,ωστόσο, των ειδικών συνθηκών δεν ήταν εφικτό να πραγματοποιηθούν οι προγραμματισμένες δράσεις και έτσι, ύστερα από συνεννόηση των Διευθυντών των τριών σχολείων και υπό τον συντονισμό του κ. Χαρίση Αθανάσιου, Συντονιστή Παιδαγωγικής Ευθύνης και Αειφορίας, πραγματοποιήθηκαν δύο ενημερωτικές τηλεδιασκέψεις ώστε τα παιδιά να γνωρίσουν τους εκπαιδευτικούς του νέου τους σχολείου και να εξοικειωθούν με την ιδέα της μετάβασής τους από το δημοτικό σχολείο στο γυμνάσιο.

Ο κ. Χαρίσης μίλησε στα παιδιά κάνοντας μία πολύ όμορφη αναφορά στην Οδύσσεια του Ομήρου στην ομιλία του, παραλληλίζοντας το ταξίδι του Οδυσσέα με το «ταξίδι» των μαθητών στη σχολική ζωή. Ιδιαίτερα μεστός και υποστηρικτικός , όμως, ήταν και ο λόγος του του οργανωτικού Συντονιστή του 3ου Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονία κ. Γραικού , ο οποίος απευθύνθηκε στους μαθητές με φροντίδα και ενδιαφέρον.  Στη συνέχεια, μίλησε στα παιδιά η Διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου , κ. Σοφία Σκούμπα- Πατσαρίκα για τη νέα σχολική πραγματικότητα που θα βιώσουν τα παιδιά στο γυμνάσιο, για το σκοπό της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης , αλλά και για τις παιδαγωγικές αξίες που επιδιώκεται να καλλιεργήσουν τα παιδιά στο νέο σχολικό περιβάλλον του γυμνασίου. Η εκπαιδευτικός κ. Αδαμίδου Μαρία παρουσίασε σε ένα power point τους χώρους, τις δράσεις και τους κανονισμούς λειτουργίας του σχολείου. Τέλος, το λόγο πήραν εκπαιδευτικοί του σχολείου οι οποίοι ενημέρωσαν τους μαθητές για τις ιδιαιτερότητες  του μαθήματός τους ο καθένας  και ευχήθηκαν στους μαθητές καλό καλοκαίρι και καλή αντάμωση τον Σεπτέμβρη!

Τον Σεπτέμβριο αναμένεται να πραγματοποιηθούν και άλλες δράσεις  στο πλαίσιο του προγράμματος για την ομαλή μετάβαση των μαθητών από το δημοτικό στο σχολείο.