Το σχολείο μας συμμετέχει στο δίκτυο Etwinning

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, το 1ο Γυμνάσιο Ν. Μηχανιώνας, το Γυμνάσιο Μεσαριάς Θήρας, το Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου και το 2o Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης ανέλαβε την από κοινού υλοποίηση του έργου «#με_την_Ελένη_2021».

Στόχος του συγκεκριμένου έργου είναι να συνεργαστούν οι μαθητές των ανωτέρω σχολείων και με αφορμή την τραγωδία Ελένη του Ευριπίδη να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες παραγωγής διαφόρων κειμενικών ειδών, αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες και αναζητώντας τις συνέχειες και τις ασυνέχειες που χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη ζωή και σκέψη από την εποχή του Ευριπίδη έως τη δική μας εποχή. Στα πλαίσια του προγράμματος δόθηκαν πολλαπλά κίνητρα και ενδιαφέροντα στους μαθητές για να αγαπήσουν τη γνώση και να ανακαλύψουν νέους τρόπους μάθησης. Οι μαθητές συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη των συνεργαζόμενων σχολείων στην οποία χωρίστηκαν σε ομάδες και συνεργάστηκαν, για να δώσουν φωνή στο τόξο του Τεύκρου! Δούλεψαν σε μεικτές ομάδες, γνωρίστηκαν και συνέθεσαν σε συνεργατικά έγγραφα κείμενα δημιουργικής γραφής. Καθ όλη τη διάρκεια της χρονιάς παρήγαγαν δημιουργικές εργασίες, οι οποίες παρουσιάστηκαν στους συμμαθητές τους ενώ μια ομάδα μαθητών του etwinning επισκέφτηκαν τη δημοτική βιβλιοθήκη, ξεναγήθηκαν στους χώρους της, διασκέδασαν και αναζήτησαν βιβλία. Ήταν μια παραγωγική συνεργασία που θα ολοκληρωθεί με μία ακόμη τηλεδιάσκεψη.
Υπεύθυνη καθηγήτρια
Βατζόλα Βαλασία