Διδακτική Επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

Την Πέμπτη 7/4/2022, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας, επισκέφθηκαν την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή. Τα παιδιά έμαθαν πολλά για την επεξεργασία του γάλακτος και την παστερίωση. Είδαν από κοντά αγελάδες και πως εκτρέφονται, έμαθαν για την κυκλική οικονομία και την προστασία του περιβάλλοντος ξεναγήθηκαν από το πολύ φιλόξενο προσωπικό της σχολής εκεί που εκτρέφονται σαλιγκάρια, στο όμορφο περιβόλι με τα ανθισμένα οπωροφόρα, το χωράφι με τα λαχανικά της εποχής και τον αμπελώνα. Έμαθαν μέσα από το παιχνίδι και τελείωσαν φυτεύοντας το δικό τους λουλουδάκι!

Διδακτική επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

Στις 6 Μαρτίου οι μαθητές της  Β? τάξης του 1ου Γυμνασίου Κατερίνης επισκέφτηκαν  την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν δύο εκπαιδευτικά βιωματικά προγράμματα στο αγρόκτημα της Σχολής.Στη συνέχεια,  ακολουθώντας την πολιτιστική διαδρομή έκαναν περιήγηση με το λεωφορείο του ΟΑΣΘ στην ιστορία της πόλης ,μιας πόλης χαρακτηριστικά πολυπολιτισμικής λόγω της πολυεθνικότητας των κατοίκων της στην πάροδο των αιώνων.Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τη μακραίωνη ιστορία της Θεσσαλονίκης από τους αρχαίους, ελληνιστικούς, ρωμαϊκούς και βυζαντινούς χρόνους  και επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις!