Εθισμός και εφηβεία

Την  Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 18:00, στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 1ου Γυμνασίου, πραγματοποιήθηκε ομιλία – συζήτηση με θέμα «Εθισμός και εφηβεία» σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ομιλητής ήταν ο π.Μακάριος Παπαμιχαήλ, ιερομόναχος της Ιεράς Μονής Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω, υπεύθυνος του Κέντρου Απεξάρτησης «Μεταμόρφωση».

Η εκδήλωση απευθυνόταν προς τους Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών του Σχολείου μας, οι οποίοι επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ανταποκρινόμενοι  μαζικά στο κάλεσμα.

Ο ομιλητής, με αμεσότητα, ειλικρίνεια, αλλά και ευαισθησία, προσέγγισε το φλέγον και διαρκώς διογκούμενο θέμα του εθισμού, καταθέτοντας από την εμπειρία της πολυετούς διακονίας του στο χώρο της απεξάρτησης. Αναφέρθηκε στο φαινόμενο του εθισμού γενικά, στα βασικά αίτιά του, αλλά και στις  διάφορες μεθόδους θεραπείας του.

Η ομιλία είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς  ο ομιλητής δεν περιορίστηκε στα όρια μιας θεωρητικής παρουσίασης του θέματος, αλλά με βοηθό την εμπειρία του εστίασε στην ουσία του προβλήματος και «έθεσε τον δάκτυλον επί τον τύπον των ήλων».

Στο τέλος της εκδήλωσης εκφράστηκε η πρόταση και το ενδιαφέρον για μια νέα παρόμοια συνάντηση, για συνέχιση των προβληματισμών και περαιτέρω ενασχόληση με το θέμα. Άλλωστε, το Σχολείο και την Οικογένεια, τα ενώνουν το κοινό τους ενδιαφέρον και η αγάπη για τα παιδιά, καθώς και η έγνοια και η αγωνία για τις προκλήσεις και τους κινδύνους που εμποδίζουν την υγιή ανάπτυξή τους.