Reading Literature for Pleasure?

Στη σημερινή εποχή, δυστυχώς, μεγάλη μερίδα εφήβων δεν επιλέγει την ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων ως δραστηριότητα ελεύθερου χρόνου,  γεγονός που σε μεγάλο βαθμό εξηγείται και προφανώς, δικαιολογείται από την αδιαμφισβήτητη ελκυστικότητα και γοητεία που ασκούν η τεχνολογία και τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης στα παιδιά. Τα σπουδαία κλασικά μυθιστορήματα βρίσκονται στη χειρότερη θέση. Έχοντας , λοιπόν, υπόψη τα οφέλη που προκύπτουν για τους εφήβους από την ανάγνωση λογοτεχνίας για ευχαρίστηση, το σχολείο μας φρόντισε τα τελευταία για τη φετινή σχολική χρονιά μαθήματα Αγγλικών των μαθητών της Α’ και Β’ τάξης  να είναι αφιερωμένα στην ανάγνωση κλασικών μυθιστορημάτων αγγλικής και αμερικάνικης λογοτεχνίας , τα οποία είναι προσαρμοσμένα ειδικά στις ανάγκες εφήβων που μαθαίνουν την αγγλική ως Ξένη Γλώσσα. Οι μαθητές, υπό τους ήχους τζαζ μουσικής,  χαλάρωσαν και βυθίστηκαν στις ιστορίες των ηρώων του βιβλίου που διάλεξαν αποδεικνύοντας ότι είναι χρέος μας ως γονείς και εκπαιδευτικοί να υπενθυμίσουμε στα παιδιά εκείνα τα ωραία που η σύγχρονη ψηφιακή εποχή τους κάνει να ξεχνάνε. Δεν ήταν λίγοι οι μαθητές που ζήτησαν να δανειστούν βιβλία για να συνεχίσουν την ανάγνωση στο σπίτι!

[Best_Wordpress_Gallery id=”47″ gal_title=”Penguin Books”]