Συμμετοχή στον Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2024

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας του τμήματος Β1 για τη συμμετοχή τους στον Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2024 που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και την Πρεσβεία της Γαλλίας, στην κατηγορία γλωσσομάθειας Α1, με επωνυμία «Ολυμπία-Pierre de Coubertin» .

Ο φετινός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας ήταν αφιερωμένος στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στο Παρίσι το καλοκαίρι του 2024. Οι μαθητές μας σχεδίασαν μασκότ για το ταξίδι της ολυμπιακής φλόγας, ενσάρκωσαν και παρουσίασαν στα Γαλλικά  Έλληνες και Γάλλους  ολυμπιονίκες, τραγούδησαν και δημιούργησαν ένα βίντεο, επιστρατεύοντας τον αυθορμητισμό και τη φαντασία τους ενώ ξεπερνώντας με επιτυχία δυσκολίες και εμπόδια έφτασαν στο στόχο τους. Για την όμορφη προσπάθειά τους, τα παιδιά έλαβαν επαίνους συμμετοχής από το Γαλλικό Ινστιτούτο.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το βίντεο της συμμετοχής μας στο διαγωνισμό.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Φωτεινή Παπαδοπούλου