Θεματική Εβδομάδα :«Η διατροφή των παππούδων μας»

Οι μαθητές της Α΄ τάξης (Α1, Α2) του 1ου Γυμνασίου Κατερίνης στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας διεξήγαγαν έρευνα με θέμα: «Η διατροφή των παππούδων μας». Οι μαθητές επέλεξαν να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο θέμα γιατί συνειδητοποίησαν ότι ένα σοβαρό πρόβλημα στη σχολική μονάδα ήταν οι διατροφικές τους συνήθειες. Παρατήρησαν ότι τα παιδιά την ώρα του διαλείμματος τρέφονταν με ανθυγιεινές λιχουδιές.Έτσι μέσα από συνεντεύξεις με άτομα τρίτης ηλικίας γνώρισαν τις διατροφικές συνήθειες των κατοίκων της περιοχής τους παλαιότερα και σήμερα. Συγκέντρωσαν παραδοσιακές συνταγές του τόπου τους πιστεύοντας πως αυτό θα τους βοηθήσει να αναπτύξουν ορθές διατροφικές συνήθειες στο μέλλον.
Τα αποτελέσματα της έρευνάς τους συγκέντρωσαν στο έντυπο «Η διατροφή των παππούδων μας».
Δεν αρκέστηκαν όμως μόνο σ? αυτό. Έγραψαν τις δικές τους μικρές ιστορίες με θέμα τη διατροφή και δημιούργησαν τα δικά τους κόμικ για παιδιά μικρής ηλικίας!
Τη συγγραφική ομάδα αποτελούν οι μαθητές: Ανεστοπούλου Σαββίνα, Βασιλειάδης Ιωάννης, Γκούμας Άγγελος, Δασοπούλου Ελένη, Δεμερτζίδη Σοφία, Κορομήλης Γιώργος, Λάμπρου Δημήτρης, Μπαλαρμά Κωνσταντίνα, Μπαραλιάκος Λευτέρης, Μορθανάση Αντωνία και Μπουγάτσια Χρυσάνθη.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αδαμίδου Μαρία
Παιδιά συγχαρητήρια!

Το έντυπο των μαθητών μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο