3 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3 η Δεκεμβρίου ως την
Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of  Persons with
Disabilities). Κάθε χρόνο η μέρα αυτή μας προσφέρει την ευκαιρία κατανόησης σε
θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των
ατόμων με αναπηρία.
Με αφορμή, λοιπόν, την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία,
και με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/ τριών του σχολείου
μας υλοποιήθηκαν δράσεις στο σχολείο μας.

Κατά τη διάρκεια των εικαστικών δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στα μέσα του Νοέμβρη, οι μαθητές και οι μαθήτριες της σχολικής μονάδας κλήθηκαν να δημιουργήσουν ζωγραφιές γύρω από το θέμα στις οποίες ανταποκρίθηκαν με προθυμία. Στη συνέχεια οι παραχθείσες ατομικές και ομαδικές καλλιτεχνικές δημιουργίες τους απεστάλησαν, σε ψηφιακή μορφή, στη Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης/Τμήμα Γ΄, προκειμένου να συμπεριληφθούν σε σχετικό video που θα δημιουργηθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Επίσης, ομάδα μαθητών-τριων του σχολείου μας συμμετείχε στο 8ο Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης μεικτών ομάδων ειδικών και τυπικών σχολείων που διοργανώνουν η “Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης” και οι Δ/νσεις Π.Ε και Δ.Ε. του νομού Πιερίας . Στην εκδήλωση συμμετείχαν 210 μαθητές/τριες από δημοτικά ,γυμνάσια και λύκεια του νομού μας. Ήταν μια υπέροχη γιορτή, οι μαθητές έπαιξαν, χόρεψαν και χάρηκαν που τους δόθηκε η ευκαιρία να βρεθούν σήμερα στο Β ‘ ΔΑΚ Κατερίνης και να κάνουν πράξη το σύνθημα “όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι “!

Τέλος, τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου οι μαθητές-τριες του σχολείου μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συγκίνηση την τρυφερή γαλλική ταινία “Οι ‘Αθικτοι”, που περιγράφει την ιστορία ενός τετραπληγικού άντρα και τη στενή σχέση που αναπτύσσει με τον άνθρωπο που τον βοηθά και που μας υπενθυμίζει με τον πιο γλυκό τρόπο τη δύναμη που δίνει η αγάπη.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των δράσεων

• Κιάλα Μαρίνα
  • Μάνη Βασιλική