Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

To 1o Γυμνάσιο Κατερίνης τίμησε φέτος την ημέρα του αθλητισμού με θέμα: Αθλούμαι « Χαράζω το μέλλον» στις 2 Οκτωβρίου με την προβολή ταινίας ΄΄Ή Νικήτρια΄΄ την οποία παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές. Μια ταινία με πάρα πολλά μηνύματα, στο πνεύμα της ημέρας. Με το τέλος της ταινίας, έγινε στο κλειστό γυμναστήριο παρουσίαση « Τοξοβολίας» από τον κ. Χαρίση του τμήματος Τοξοβολίας του ΑΡΧΕΛΑΟΥ. Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση και πολλοί από αυτούς δοκίμασαν και οι ίδιοι να ρίξουν μια βολή!
Το πρακτικό υπαίθριο μέρος των αθλημάτων μεταφέρθηκε για λόγους ασφαλείας των μαθητών και αποφυγή ατυχημάτων λόγω καιρού, στις 4 Οκτωβρίου, ημέρα εκδρομής, όπου οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας έλαβαν μέρος στα ομαδικά αθλήματα, Βόλεϊ, Μπάσκετ, Ποδόσφαιρο. Συγχρόνως τα παιδιά με την παρουσία καθηγητών ζωγράφισαν σε μεγάλο πανό θέματα σχετικά με το σύνθημα της ημέρας “Αθλούμαι χαράζω το μέλλον”!