Στο σχολείο μας  «Λέμε όχι στη βία!»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Κατερίνης συμμετέχουν στην ετήσια πανελλήνια εκστρατεία «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ», που πραγματοποιεί το Χαμόγελο του Παιδιού και το «YouSmile», και έχει στόχο την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση ενάντια στο φαινόμενο της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.    Στο πλαίσιο αυτής της εκστρατείας και με βασικό μήνυμα «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν εικαστικές δημιουργίες, στέλνοντας με αυτό τον τρόπο το δικό τους μήνυμα ενάντια στο Buylling.

Επίσης, την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου  σχημάτισαν με τις τσάντες τους το σύνθημα «Μίλα Τώρα» στο προαύλιο του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών: Αγγελή Βασίλη, Μάνη Βασιλικής, Μανώλη Γιάννη, Παπαδοπούλου Φωτεινής, Πιτσιάβα Δημήτρη και Τσακίρη Επαμεινώνδα.

Τα έργα των μαθητών και μαθητριών μας αναρτήθηκαν και προβάλλονται στο YouSmile και στην ιστοσελίδα του Χαμόγελου του Παιδιού milatora.gr.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Χρήστο Καραδήμο  για τις υπέροχες αεροφωτογραφίες και το βίντεο με τη χρήση drone.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές της δράσης

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ

Η μουσική επένδυση του 2ου βίντεο είναι από Σουίτα  Νο 1 του Μπαχ , Bach – Cello Suite No. 1