«Ο Ερωτόκριτος» από το ΚΘΒΕ

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν το κορυφαίο κείμενο της κρητικής Αναγέννησης «Ερωτόκριτος» του Βιντσέντζου Κορνάρου από την Εφηβική Σκηνή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Το έργο ακολουθεί την ιστορία του έρωτα της πριγκίπισσας Αρετούσας για τον αυλικό Ερωτόκριτο που οδηγεί τους δύο νέους σε μια σειρά από περιπέτειες μέσα από τις οποίες εντέλει θα μεταμορφωθούν. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τον έμμετρο λόγο του σπουδαίο μυθιστορήματος που διασώθηκε σε μεγάλο βαθμό μέσω της προφορικής του παράδοσης. Η παράσταση βουτά στο έργο με ελευθερία φωτίζοντας, πέρα από τη συναρπαστική ερωτική ιστορία, τα κομμάτια που εκφράζουν καίρια για μας ζητήματα, σε σχέση με τα όρια της ανθρώπινης θέλησης και τη σύγκρουση με τις εκάστοτε κοινωνικές νόρμες. Το ανέβασμα επικεντρώνεται στο πρόσωπο της Αρετούσας, μιας γυναίκας που δεν αφήνεται παθητικά στου «κύκλου τα γυρίσματα», αλλά διεκδικεί την αυτοδιάθεσή της με γενναιότητα, πάθος και ελπίδα. Η ερμηνεία των ηθοποιών μας καθήλωσε, μας συγκίνησε και μας έδωσε τροφή για σκέψη και συζήτηση στην τάξη.